Producenci

Worki biodegradowalne na śmieci - ekologiczne worki na śmieci

Idealnym przykładem na to, jak wykorzystywać w sposób nowoczesny tworzywa sztuczne, jest ich recykling, to jest tworzenie konkretnych produktów, takich jak reklamówki, opakowania, butelki, torebki czy też - co najważniejsze - biodegradowalne worki na śmieci. W szczególności ostatni produkt jest niezwykle ważny w kwestii ekologii i natury, dlatego warto zapoznać się z nim bliżej.

/newline/

Czym są ekologiczne worki na śmieci?

Ekologiczne worki na śmieci są produkowane z tworzyw prosto z recyklingu. Co więcej, są wykonane ze składników roślinnych. charakteryzuje je stuprocentowa kompostowalność oraz stuprocentowa biodegradowalność. Są one w pełni zgodne z ekologią oraz naturą.

Jak rozkłada się worek biodegradowalny?

Ekologiczne worki na śmieci rozkładają się razem z zawartością. Materiał ten przepuszcza parę, w związku z czym biośmieci w żadnym wypadku nie będą śmierdzieć ani zaparzać się. Po dostaniu się worka do wilgotnego oraz ciepłego środowiska, to jest kompostu, zostanie on "zjedzony" przez bakterie glebowe, które rozłożą go na biomasę, CO2 oraz wodę. Niektóre worki posiadają na sobie nieszkodliwy nadruk, który - po rozłożeniu - także nie zostawia w ziemi szkodliwych substancji. Worki te spełniają przede wszystkim normę ekologiczną oraz posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty, które potwierdzają, że nadają się one do przemysłowego kompostowania. 

Jakie odpady przechowuje się w bio workach?

Worki biodegradowalne są przeznaczone przede wszystkim do frakcji biodegradowalnej. Są one mniej więcej tym samym, dlatego też nie trzeba ich rozdzielać od bioodpadów. Jednocześnie więc proces przechowywania oraz segregacji śmieci jest bardzo prosty. Co więcej, takie rozwiązania przyczyniają się do zwiększenia ilości produkowanego kompostu.

Do takich worków można wrzucać między innymi:

 • fusy z kawy i herbaty;
 • kawałki nieimpregnowanego drewna;
 • zawartość worków z odkurzacza;
 • papier spożywczy;
 • kwiaty;
 • odpadki i obierki z owoców oraz warzyw;
 • skorupki jaj;
 • popiół drzewny;
 • trociny;
 • korę drzew;
 • skoszoną trawę;
 • chwasty;
 • gałęzie drzew i krzewów;
 • liście.

Ważne jest jednak to, aby wyrzucane rośliny nie były chore, ponieważ w innym wypadku mogą w późniejszym czasie zarazić inne uprawy. Kategorycznie z kolei do worków biodegradowalnych nie wolno wrzucać odchodów zwierzęcych, nabiału, leków, tłuszczu, kamieni, drewna impregnowanego, płyt wiórowych oraz typu MDF, odpadów niebezpiecznych, oleju jadalnego, popiołu z węgla, kości zwierząt, resztek ryb oraz mięsa, papierosów, a także artykułów higienicznych. 

Zalety worków biodegradowalnych

Worki ekologiczne na śmieci posiadają szereg zalet, w związku z czym można z nich korzystać z przysłowiową przyjemnością. Przede wszystkim charakteryzują się między innymi:

 • trwałością;
 • estetycznością;
 • przyjaznym nastawieniem do planety;
 • pełną, stuprocentową biodegradowalnością oraz kompostowalnością.

Jest to nowoczesny sposób na walkę z plastikiem oraz wszechobecnymi śmieciami z tworzyw sztucznych, których rozłożenie może trwać nawet kilkaset lat i poważnie szkodzić planecie. Ekologiczne worki na śmieci nie posiadają polietylenu w swoim składzie. To właśnie on jest odpowiedzialny za długie rozkładanie się torebek czy reklamówek przez wiele lat. Szkodliwy związek jest dużym zagrożeniem dla przyrody i natury. Worki bio z kolei w warunkach kompostowych - to jest w obecności wyspecjalizowanych mikroorganizmów oraz tlenu - rozkładają się zaledwie kilkanaście dni. 

Oprócz tego, worki biodegradowalne są tak samo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne czy rozciąganie, jak worki plastikowe. Podobnie jest również z workami, które nie są używane. Przechowywane w szafce mają taki sam czas działania, jak bardziej szkodliwe produkty.

Rozkład mokrych worków ekologicznych

Pomimo że obecnie produkowane są naturalne worki, które nie rozdzierają się oraz nie rozpuszczają nawet wtedy, kiedy są mokre, to jednak niektóre modele wciąż są podatne na wilgoć. Ważne jest zatem to, aby nie wrzucać do nich produktów, które mogą przyczynić się do ich szybszego rozkładu.

Worki zaczynają się rozkładać w środowiskach, w których wilgotność przekracza dziewięćdziesiąt procent, a temperatura wynosi około siedemdziesiąt stopni Celsjusza. Innym sposobem na to jest bliskie towarzystwo ze szczątkami roślinnymi. Wówczas temperatura może być znacznie niższa.

Jak przechowywać eko worki na śmieci?

Eko worki na śmieci powinno się przechowywać w miejscu suchym, ciemnym oraz chłodnym. Należy je również wymieniać co najmniej raz w tygodniu. Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu oraz pleśni, niezbędne jest stosowanie w koszach wentylowanych. 

Dlaczego worki biodegradowalne są lepsze od plastikowych?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego ekologiczne worki biodegradowalne na śmieci są znacznie lepsze w stosunku do plastikowych. Przede wszystkim są one znacznie bardziej przyjazne środowisku. Worki tego typu nie są kolejnym produktem, który będzie zaśmiecał środowisko oraz może stać się toksyczny po upływie pewnego czasu. Po drugie, jest on podobny do kompostu, w związku z czym jest pożywieniem dla roślin. Oznacza to zatem, że zamiast truć środowisko, przyczyniamy się do walki o jego lepszą jakość. 

Co więcej, worki eko są lepsze w przypadku ludzi. Podczas gdy jednorazowe, nieodnawialne worki produkowane są z ropy, biodegradowalne unikają jej użycia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zasoby ropy naftowej na świecie drastycznie maleją. To, co było magazynowane od milionów lat, może skończyć się w zaledwie w przeciągu około czterystu. Obecne zasoby starczą nam, jako ludzkości, na zaledwie kilkadziesiąt lat. Worki biodegradowalne więc są tworzone z roślin, surowców odnawialnych. 

Oprócz tego, worki biodegradowalne rozkładają się zaledwie do trzech miesięcy. Worki plastikowe, reklamówki czy torebki, które często można - niestety - spotkać w przyrodzie bardzo często mają nawet po kilkadziesiąt lat, a ich żywotność nadal się nie kończy. Oznacza to, że również i nasze dzieci, wnuki, a nawet kolejne pokolenia będą zmagać się z nimi. Co ważne, nawet jeśli widzimy zieleń, worki mogą leżeć pod nią, a tym samym zatruwać ziemię i wszystkie jej zasoby.

Czym jest biodegradacja?

Najprościej mówiąc, biodegradacja to po prostu proces rozkładu. Ma on miejsce w odpowiednich warunkach, które występują przede wszystkim w środowisku naturalnym, ale również i niejednokrotnie w przemysłowych kompostowniach, stworzonych przez ludzką rękę, a także kompostowniku przydomowym. Finalnie proces ten zamienia konkretne odpady w gazy, takie jak między innymi azot, metan oraz ditlenek, a także biomasę, czyli składniki, które mogą być używane przez rośliny do produkcji tlenu oraz gromadzenia energii Słońca.

Kompostowanie, ponieważ taka jest druga nazwa biodegradacji, to perfekcyjny sposób na pozbywanie się śmieci biodegradowalnych między innymi w gospodarstwach domowych. Bardzo często na prywatnych terenach można spotkać prywatne kompostowniki ogrodowe, które minimalizują ilości zalegających odpadów komunalnych oraz mają pozytywny wpływ na środowisko. Co więcej, biodegradacja pozwala również na uzyskanie wysokowartościowego nawozu naturalnego pod uprawy rolne, do miejskich terenów zielonych oraz uprawy ogrodowe. Kompost wykorzystywany jest często na skalę przemysłową. Aby jednak uzyskać efekty oraz wysokiej jakości nawóz, należy bezwzględnie pamiętać o tym, by umiejętnie oraz z głową selekcjonować wszystkie odpady. 

Biodegradowalne worki na śmieci - sklep internetowy bionaura.pl

Każdemu, komu zależy na przyjaznym środowisku i walce z zanieczyszczeniami, obojętne nie powinny być też biodegradowalne worki na śmieci. Warto więc zapoznać się z ofertą ich sprzedaży oraz pomyśleć o zakupie wykonanych z najlepszej jakości materiałów. Serdecznie zapraszamy także do przejrzenia worków dostępnych na naszej stronie internetowej. Gwarantujemy nie tylko pełną satysfakcję z ich korzystania, ale również zapewniamy, że są w pełni zgodne z naturą i w żadnym wypadku nie zatruwają ziemi. Zachęcamy też do kontaktu z nasza firmą w celu doradztwa w wyborze najlepszych worków ekologicznych.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl