Producenci

W ostatnich latach kubeczki menstruacyjne mocno zyskały na swojej popularności. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ są one doskonałym sposobem na uporanie się przez kobiety z problemem menstruacji. Środek ten zdecydowanie lepiej sprawdza się w porównaniu z tamponami czy podpaskami.

/newline/

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne określane są także jako miseczki menstruacyjne. Jest to jeden z ekologicznych środków higienicznych dedykowany kobietom, które są w trakcie menstruacji. Noszone są w pochwie w trakcie miesiączki i służą przede wszystkim do zbierania wydzielin oraz krwi. Odróżnia je od podpasek oraz tamponów to, że wspomniane wydzieliny nie są wchłaniane, ale zbierane w zbiorniczku. Kubeczek po wyjęciu można opróżnić oraz użyć ponownie. Co ciekawe, rzadko są one stosowane jednorazowo. 

Silikonowe kubeczki przypominają kształtem niewielki kieliszek. W trakcie miesiączki wprowadza się go do pochwy - częstotliwość jego wyjmowania oraz wypróżniania to około cztery do dwunastu godzin, w zależności od nasilenia krwawienia. Można je opróżnić do toalety, bądź też umywalki, a następnie umyć pod bieżącą wodą. Warto nadmienić, że po minionej miesiączce należy wygotować kubeczek menstruacyjny we wrzącej wodzie przez kilka minut. 

Ich niewątpliwym plusem jest to, że miseczki menstruacyjne można użyć wielokrotnie, dlatego też - w porównaniu z podpaskami czy tamponami - są ekologiczne. Wykonuje się je z miękkiego silikonu, który perfekcyjnie dopasowuje się do ścian pochwy. Górna część posiada grubsze krawędzie, w związku z czym szansa na przeciekanie krwi jest bardzo mała. 

Różne rodzaje kubeczków menstruacyjnych

Należy mieć przede wszystkim na uwadze to, że każda kobiet ma inną pochwę. Narządy te różnią się między sobą nie tylko szerokością oraz długością, a nawet kątem nachylenia oraz elastycznością. Wybór miseczki jest więc bardzo ważne, ponieważ na rynku istnieją różnorodne ich rodzaje oraz rozmiary. Lekarze często odradzają korzystanie z kubeczków u kobiet, których pochwy są krótkie, szerokie lub mało elastyczne. Obecnie jednak coraz częściej można dopasować środki również do tego typu narządów. Odpowiednie dopasowanie kubeczka jest niezwykle istotne, ponieważ wówczas jego noszenie jest zupełnie niewyczuwalne.

Jak wybrać najlepszy kubek menstruacyjny?

Aby wybrać najlepszy kubek menstruacyjny, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jaki rozmiar kupić. Odpowiednia długość miseczki jest uzależniona od wysokości szyjki macicy, a średnica - od wieku, aktywności fizycznej oraz seksualnej, a także przebytych ciąż. Oprócz tego, miękkość środka powinno być dostosowane do aktywności fizycznej, sprawności manualnej, stosowanych środków antykoncepcyjnych oraz stanu zdrowia. 

Kobiety, które chcą wypróbować kubeczki, powinny też zastanowić się nad tym, czy wybrać kubek wykonany z silikonu medycznego, czy materiału TPE. Co ważne jednak, oba środki są w pełni bezpieczne i nie wywołują żadnych reakcji alergicznych. Ciekawą informacją jest również to, że wielu producentów dołącza do miseczek inne dodatki, takie jak opakowania, woreczki czy pojemniki przydatne do dezynfekcji.

Po pierwsze - długość kubeczka

Podstawowym parametrem jest oczywiście wybór długości kubeczka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zbyt długi kieliszek kubeczka może powodować poważny dyskomfort, a także trudności z wyciąganiem. Zbyt krótki z kolei będzie wiązał się z przeciekaniem. Obecnie dostępne są kubeczki z różnymi wykończeniami, takimi jak między innymi kulka, pętelka, a także - najpopularniejsza - łodyżka. Ostatni rodzaj można bardzo często samodzielnie regulować, to jest przycinać na odpowiednią długość. Niektóre kobiety ucinają łodyżki całkowicie, a inne pozostawiają niewielki kawałek, tak aby stabilizować uchwyt lub sprawdzać ułożenie miseczki. Zbyt długa łodyżka może powodować przemieszczanie się środka. 

Po drugie - kształt miseczki

Kubki menstruacyjne posiadają liczne kształty. Najpopularniejszym jest oczywiście kształt kieliszka. Jest on skuteczny, jednak nie można również zapominać o tym, że producenci tego typu środków oferują coraz to ciekawsze formy, z którymi także warto się zapoznać. Ostateczny wybór jest jednak uzależniony tylko i wyłącznie od własnych preferencji.

Wśród nich można wymienić między innymi kubek Ziggy Cup. Charakteryzuje się niskimi bokami, ale jednocześnie szerokim, owalnym ujściem. Jego aplikację bardzo często porównuje się do... wkładania płyty CD. Umieszczany jest tuż pod szyjką macicy. Podwójna krawędź chroni kobiety przed przeciekaniem. Co ciekawe, miseczkę można zostawić w ciele nawet w trakcie stosunku! Nie jest on jednak zalecany dziewicom oraz nie nadaje się do uprawiania sportu. Aktywność może doprowadzić do rozszczelnienia środka.

Innym rodzajem kubka jest Merula Cup One Size. Kształtem przypomina kieliszek do brandy. Ma węższą górną krawędź w stosunku do czaszy. Jest on zatem znacznie bardziej pojemny w stosunku do innych miseczek o podobnych wymiarach. Jest idealny dla kobiet o każdej wysokości szyjki macicy. Ten jednak także nie jest dedykowany kobietom, które jeszcze nie współżyły. Nie nadaje się również dla kobiet mających problem z aplikacją tamponów.

Po trzecie - średnica

Mówiąc o średnicy kubeczka oraz jego szerokości, mowa o najszerszej części, to jest górze, przez którą krew i wydzielina dostają się do kubka. Wymiary te są bardzo ważne w przypadku ułożenia kieliszka w pochwie. Zbyt małe parametry mogą spowodować jego przemieszczanie się, a w efekcie i dyskomfort oraz przeciekanie. Średnica jest więc uzależnione od czterech czynników:

 • wieku kobiety (im starsza jest kobieta, tym na większą średnicę powinna postawić, po 30. roku życia lepiej wybrać środek o szerokości powyżej 40 milimetrów);
 • aktywności seksualnej (mniejsze średnice są polecane w szczególności dziewicom, najlepiej o szerokości do 42 milimetrów);
 • aktywności fizycznej (kobiety, które uprawiają sporty, takie jak jazda konna, joga, pilates i tym podobne, powinny wybrać kubeczki o mniejszej średnicy);
 • ilości przebytych porodów, w szczególności tych naturalnych (cesarskie cięcie nie wymaga wybory większej średnicy kubeczka).

Czy kubeczki menstruacyjne są niebezpieczne?

Wiele kobiet zastanawia się, czy w istocie miseczki menstruacyjne są niebezpieczne. Zgodnie z badaniami FDA, to jest towarzystwa The United States Food and Drug Administration, są one w pełni bezpieczne i nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do ich stosowania. Od ich stosowania powinny jednak powstrzymać się kobiety, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Kubeczki mogą naruszyć bowiem błonę dziewiczą.

Dlaczego warto wybrać miseczki menstruacyjne?

Nie da się ukryć, że kubeczki menstruacyjne są metodą higieniczną oraz wygodną. Oprócz tego, posiadają wiele zalet. Wśród nich można wymienić między innymi:

 1. opróżnianie kubeczka co cztery do nawet dwunastu godzin (u kobiet z mniej nasilonym krwawieniem);
 2. ekologiczność - miseczki menstruacyjne stosuje się wielokrotnie, w przeciwieństwie do podpasek oraz tamponów;
 3. niewielką cenę - kubeczki kupowane są co kilka lat, w związku z czym w dłuższym okresie czasu są one zdecydowanie najtańszą metodą dla kobiet do wykorzystywania w trakcie menstruacji. 
 4. wygodę w trakcie snu;
 5. niewyczuwalność podczas stosowania w trakcie dnia;
 6. alternatywę dla kobiet aktywnych, które w trakcie miesiączki nie chcą rezygnować z ćwiczeń, biegania oraz pływania na basenie;
 7. kubeczki bio są wolne od tak zwanego zespołu TSS, czyli Toxic Shock Syndrome. Jest on niebezpieczny i ma związek ze stosowaniem tamponów.

Kubki menstruacyjne - Sklep internetowy bionaura.pl

Kubeczki menstruacyjne można również zakupić w sklepie internetowym bionaura.pl. Marka gwarantuje najlepszej jakości produkty. Istnieje możliwość dopasowania ich do własnych potrzeb, wymagań oraz charakterystyki pochwy. Gwarantujemy ich najwyższą jakość. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami. Znajdą Panie u nas najlepszej jakości bio kubki menstruacyjne, które sprawdzą się najlepiej w trakcie miesiączki. Szeroki wybór pozwoli dobrać najlepszy ich model do własnych potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl